Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Bełchatowscy nauczyciele w sesji egzaminacyjnej. Ponad 30 pedagogów stara się o wyższy stopień mianowania

egzamin_na_wyzszy_stopien-1499
UM Bełchatów

Podczas gdy uczniowie odpoczywają, nauczyciele stają do egzaminów na wyższy szczebel awansu zawodowego. W sesji letniej o stopień nauczyciela mianowanego stara się 36 pedagogów z miejskich szkół i przedszkoli. Część osób egzamin ma już za sobą, ostatnia grupa stanie przed komisją 26 lipca.

- Kadra pedagogiczna naszego miasta ciągle podnosi swoje kwalifikacje, doskonali się. Nauczyciele uczą się, studiują, kończą studia podyplomowe. W tym roku mamy liczną grupę nauczycieli awansujących, z różnych przedmiotów. Praca nauczyciela jest bardzo wymagająca, tym bardziej, że nasze dzieci i młodzież bardzo szybko się rozwijają. Szczególnie jeśli chodzi o technologie cyfrowe – tłumaczy Agnieszka Ludwiczak - Maszewska, wiceprezydent odpowiedzialna m.in. za miejską oświatę.

Egzaminy zawodowe nauczycieli z miejskich placówek oświatowych odbywają się dwa razy w roku. Tegoroczna sesja letnia potrwa do 26 lipca. Przystąpi do niej 36 pedagogów. Są wśród nich nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele języków polskiego, niemieckiego oraz angielskiego. Poza tym o wyższy stopień zawodowy starają się informatycy, muzycy, matematycy, a także nauczyciele wspomagający, wychowawcy świetlicy i pedagodzy. 

W trakcie egzaminu nauczyciele zdają sprawozdanie z realizacji swojego planu rozwoju zawodowego. Prezentują swój dorobek i działania podejmowane w trakcie stażu, a także odpowiadają na pytania członków komisji egzaminacyjnej. W jej skład wchodzą: dyrektor Wydziału Oświaty w bełchatowskim magistracie, dyrektor konkretnej placówki oświatowej oraz dwaj eksperci. 

- Jeśli chodzi o pracę z dziećmi, poprzeczka cały czas jest podnoszona. Podnoszenie kwalifikacji, ciągłe dokształcanie się, z pewnością pozwoli nam uatrakcyjnić zajęcia. Dziś już nie wystarczy zwykła karta, kredki i długopis. Musimy korzystać z wielu nowoczesnych pomocy, które wzbudzają zainteresowanie dzieci. A one są przecież najważniejsze -mówi Marta Rajkowska, nauczyciel w Przedszkolu Samorządowym nr 1. 

- Nasza kadra się ciągle doskonali. Nauczyciele biorą udział w różnych szkoleniach, stosują wiele aktywizujących metod nauczania. W mojej ocenie przełoży się to na jakość prowadzonych zajęć oraz ich atrakcyjność dla naszych podopiecznych - dodaje Izabela Czaja, dyrektor PS nr 1. 

Dzięki temu, że nauczyciele podnoszą swoje zawodowe stopnie, miejskie placówki oświatowe mogą się pochwalić bardzo dobrą i znakomicie wykwalifikowaną kadrą. Co przekłada się na efekty uczniów.

Źródło: UM Bełchatów