Bełchatów: Czy w upalne dni w mieście staną wodne kurtyny?

kurtyny-9853
UM Bełchatów

Przed nami kilkudniowa fala upałów, synoptycy przewidują, że bardzo wysokie temperatury sięgające sporo powyżej 30 stopni Celsjusza i brak zachmurzenia utrzymają się co najmniej do wtorku. Przetrwanie takich dni jest szczególnie uciążliwe w miejskiej przestrzeni, gdzie nagrzane betonowe powierzchnie jeszcze bardziej potęgują odczucie gorąca. Od kilku lat w Bełchatowie w okresie wakacji samorząd decydował o ustawieniu w mieście wodnych kurtyn. Czy urządzeń „produkujących" ożywczą mgiełkę można się spodziewać w najbliższy weekend? Zapytaliśmy o to w bełchatowskim magistracie w pierwszym dniu zapowiadanych na najbliższy czas upałów.

Najbliższe dni to będzie zdecydowanie walka z gorącem - synoptycy z IMGW wydali niemal dla całego kraju ostrzeżenia przed upałem. W powiecie bełchatowskim obowiązuje alert II stopnia. Zgodnie z przewidywaniami meteorologów temperatura maksymalna w dzień ma osiągać wartości od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy będzie oscylować w przedziale od 17°C do 19°C.

We wcześniejszych latach, kiedy temperatura w cieniu przekraczała 25 st. Celsjusza, samorząd Bełchatowa ustawiał kurtyny wodne. Urządzenia, które wytwarzają bardzo drobną mgiełkę, delikatnie orzeźwiają, a nie zalewają przechodniów. Zasilane są wodą pochodzącą z miejskiej sieci wodociągowej i nadają się do użytku zewnętrznego. Dotychczas bełchatowianie mogli korzystać z orzeźwiającej mgiełki w różnych lokalizacjach miasta. Zawsze taka specjalna bramka pojawiała się na pl. Narutowicza, w okolicach Miejskiego Centrum Kultury. Kurtyny rozstawiane były także na osiedlach, gdzie z ich uroków najchętniej korzystali mali bełchatowianie (naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 13 na osiedlu Przytorze, w okolicach lodowiska miejskiego na osiedlu Dolnośląskim czy przy SP 12 na Binkowie).

Czy tym razem będzie można skorzystać w miejskiej przestrzeni z takiego schładzającego „prysznica"? 

Okazuje się, że nie. Jak poinformowała nas Kryspina Rogowska z UM Bełchatów, samorząd przychyla się do apeli Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej i zaleca ograniczenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w ciągu nadchodzącej fali upałów. Odradzanie ekspozycji na słońce dotyczy zwłaszcza godzin dopołudniowych i wczesnopopołudniowych, kiedy temperatura i nasłonecznienie są najwyższe i najbardziej niebezpieczne dla naszych organizmów.