860. rocznica konsekracji Archikolegiaty w Tumie. Oficjalnie zakończono obchody jubileuszu

56DEC214-3BF3-48CF-9BCC-100B94A0DD38
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi / Łódzki Urząd Wojewódzki

Zakończył się jubileusz 860. rocznicy konsekracji Archikolegiaty pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie, nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył JE ks. abp Marek Jędraszewski.

- Nie upłynęły przecież dwa wieki od wiekopomnej decyzji Mieszka I, by wzniesiono w centrum ówczesnej Polski Piastów ten wspaniały budynek, dorównujący swoim pięknem i wielkością innym wspaniałym zabytkom sztuki romańskiej na Zachodzie. Bez tego nie byłoby chrześcijaństwa - zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Podczas obchodów Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki skierowany do uczestników uroczystości: - Tum jest bowiem miejscem niezwykłym. Jego korzenie sięgają aż czasów piastowskich. Znajdująca się tutaj świątynia to nie tylko perła architektury romańskiej i najlepiej zachowany tego typu obiekt na ziemiach polskich. To również ważne miejsce w dziejach naszej Ojczyzny – napisał premier.

Po zakończeniu Mszy Świętej, przed świątynią nastąpiło odsłonięcie, a następnie poświęcenie przez ks. abpa metropolitę krakowskiego kamienia - pomnika pieczęci konsekratora świątyni abpa Janika z 1161 r. Przy Archikolegiacie zasadzone zostało także oliwne drzewo pokoju. Wszyscy przybyli na dzisiejsze obchody otrzymali pamiątkową książeczkę, a także pierścień Salomei – będący repliką oryginału, który został znaleziony na grodzisku tumskim w 2009 roku.

Monumentalna Archikolegiata w Tumie to największa zachowana świątynia romańska w Polsce. Wzniesiono ją w latach 1141-1161 z inicjatywy księżnej Salomei z Bergu, wdowy po Bolesławie Krzywoustym. W 1180r. odbył się w Archikolegiacie pierwszy synod w Polsce – wielki zjazd dostojników duchownych i świeckich. Spalony przez Litwinów (1294 r.) a następnie przez Krzyżaków (1331) kościół, został odbudowany w stylu gotyckim. W XVIII wieku świątynia została zbarokizowana. W czasie działań wojennych w 1939 roku kościół był zniszczony. Odbudowany pod kierunkiem Jana Koszczyc-Witkiewicza odzyskał swój romański charakter. W świątyni znajdują się relikwie m.in. biskupa męczennika i pierwszego patrona Polski – św. Wojciecha, a także św. Aleksego, św. Jana Pawła II oraz św. Maksymiliana Kolbego.

źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki

Zobacz zdjęcia: