Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

50 lat wystaw róż w Kutnowskim Domu Kultury

baner

Taki jubileusz nie zdarza się często – Kutnowski Dom Kultury organizuje wystawy róż od 50 lat! Historia rozpoczęła się w 1975 roku, gdy odbył się I Kutnowski Jarmark Różany z wystawą róż z plantacji Mieczysława Albińskiego i Bolesława i Henryka Wituszyńskich. Kutno było wtedy otoczone plantacjami różanymi i dzięki różom wymienionych hodowców znane w całej Polsce.

Kutnowski Dom Kultury kontynuował tradycję wystaw róż w zmieniających się warunkach historycznych i gospodarczych. Od 1990 roku Jarmark Różany zmienił nazwę na Święto Róży, a wystawa róż niezmiennie przyciągała i przyciąga tysiące zwiedzających. Dziś jest to najważniejsze święto miasta noszącego miano Kutno – miasto róż.

- Wystawa 50 lat wystaw róż w Kutnowskim Domu Kultury zorganizowana została w Muzeum Pałac Saski i pokazuje historię wystaw, ich estetykę, styl… Przez pół wieku zmieniało się wiele, gust plastyczny, możliwości techniczne, skala przedsięwzięcia. Nie zmieniło się miejsce – hole KDK no i nie zmieniły się róże, choć każdego roku pojawiały się nowe odmiany, a te stare przechodziły do historii. Wystawa pokaże tę zmieniającą się atmosferę wystaw róż nie tylko na zdjęciach, ale także dzięki aranżacjom kącików poświęconych latom 1975-1979, 1980-1989, 1990-2000 i 2000-2024. W krótkich tekstach scharakteryzowane zostały te przedziały czasowe na tle zmian, jakie obserwowaliśmy wtedy w Kutnie. Zmieniało się Kutno, zmieniał się styl wystaw róż w KDK… Pokażemy także pamiątki pozostałe po Jarmarkach Różanych, znaczki-przypinki, proporczyki, a przede wszystkim włocławskie talerze ręcznie malowane na każdy Jarmark Różany. Zobaczymy też foldery wydawane już od 1993 roku, programy, plakaty, gadżety pamiątkowe… Wszystko to wśród wielobarwnych kompozycji zdjęć, na których zobaczymy ludzi najważniejszych dla Święta Róży, najpiękniejsze kąciki różane, instalacje florystyczne. Będzie też garderoba Królowej Róż, w której będzie można przymierzyć koronę, sfotografować się i na moment stać się Królową - mówią przedstawiciele KDK.

Autorzy wystawy:
Scenariusz: Teresa Mosingiewicz, wieloletnia dyrektorka KDK w latach 1990-2000 i 2003-2013, pracowała przy 13 Jarmarkach Różanych oraz 22 Świętach Róży mając istotny wpływ na ich kształt i rozwój.

Aranżacje plastyczne i opracowanie graficzne: Agata Nowak, artysta plastyk związana z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, jej Fundacja prowadzi w Kutnie Galerię Sztuki Artestrefa.

Wystawa czynna w czasie Święta Róży 7 i 8 września 2024 w godz. 12:00-20:00

Do 30 września w godzinach pracy Muzeum Pałac Saski. Cena biletu 5 zł

źródło: KDK